3D Secure (Güvenli Alışveriş) Nedir?

İnternetten güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan ve Visa ile MasterCard tarafından geliştirilen 3D Secure; müşteri, banka ve mağaza arasında bilgi akışını sağlayarak ödeme güvenliğini sağlamak adına geliştirilmiş sistemdir. Alışverişin tarafları arasındaki bilgi akışını özel şifreler ile koruma altına alan sistem, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi (3-domain structure) olarak da isimlendirilir.

3D Secure Nasıl Çalışır?

3D Secure ödeme sisteminin çalışma yöntemi, kart sahibinin yapılan harcamanın kendisi tarafından onaylanmasına dayanır. İnternetten yapılan satın alımın onaylanabilmesi için platform, kart sahibini çalıştığı bankanın güvenli ortamına yönlendirir. Bu yönlendirmede SMS ile gönderilen 3D Secure kodu ilgili alana girilir ve yapılan harcama kart sahibi tarafından onaylanır. Banka, bu işlem sonrasında ödemenin yapıldığı bilgisini mağazaya iletir ve müşterisini alışveriş platformuna yönlendirir.

3D Secure Neden Tercih Edilmeli?

3D Secure sistemi, sadece kart sahibinin ödeme yapmasını sağlamak adına geliştirilmiştir. Kart kullanıcısının bankaya tanımlı cep telefonuna gönderilen SMS ya da mobil uygulama üzerinden gönderilen akıllı bildirimin onaylanması ardından harcamanın yapılması esasına göre çalışır. Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için normal şartlarda kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve CVC kodu bilgisi yeterlidir. 3 Boyutlu güvenlik önlemi alındığında ise bahsedilen bilgilere erişim sağlanması, harcama yapılması için yetersiz kalır. Çalıntı kartlar ile yapılmak istenen harcamaların önüne geçilmesi için 3D Security tercih edilmelidir.

3D Secure Kullanmak İstiyorum, Nasıl Aktif Edilir?

3D Secure sisteminin aktif edilmesi için banka şubelerine veya online işlem kanallarına müracaat etmeniz yeterlidir. Örneğin Ziraat Bankası kredi kartını kullanıyorsanız, bankanıza ait fiziki ve sanal işlem kanallarından süreci takip etmeniz gereklidir. İşlem için kullandığınız cep telefonu numarasının, bankaya tanımlanması gereklidir. Bankaya ait tek bir kartı tanımlamanız halinde aynı bankanın kullanmakta olduğum tüm kartlar için yapılan ödemelerde 3D Secure güvenlik sisteminden yararlanabilirsiniz.

3D Secure ile Ödeme Yapmak Ne Demek?

3D Secure ile ödeme yapmak, güvenli internet alışverişi deneyimi yaşamak olarak düşünülmelidir. Kredi kartı 3D Secure ile güvence altına alınır. Yaptığınız işlem için sizinle birlikte bankanız ve harcama yapılan platform onay verir. 3D ile ödeme yaparak bilginiz dışında yapılması muhtemel harcamaların önüne geçebilirsiniz.

3D Secure Olmadan Ödeme Yaparsam Ne Olur?

Web siteleri 3D Secure onayı olmadan ödeme yapılması opsiyonunu tanıyabilir. 3D’siz ödeme yapmak bazı riskleri üstlenmek anlamına gelir. Tercih ettiğiniz web sitesinin güvenilirliğine bağlı olarak üstlendiğiniz risklerin maddi boyutu yüksek olabilir.

3D Secure Doğrulaması Başarısız Ne Demek?
3D Secure doğrulamasının başarısız olması, işlemin gerçekleşmemesi anlamına gelir. Doğrulamanın başarısız olmasının nedenleri aşağıdakilerden herhangi birisi olabilir:

  • 3D Secure şifresi yerine referans numarası girişinin yapılması
  • Kart bilgilerinin hatalı girişi
  • Kartta harcama için yeterli limit olmaması
  • Yapılacak satın almaya ilişkin mağaza tarafından fiyat değişikliği
  • İnternet bağlantısı sorunu
  • Kullanılan internet tarayıcısında sorun yaşanması